Jak dbać o ekspres przelewowy?

ekspresy przelewowe

Opublikowano przez laroma.pl

6 sierpnia 2021

Jak dbać o ekspres przelewowy 

Ekspres przelewowy jest urządzeniem, które automatycznie przelewa gorącą wodę przez zmieloną kawę. Fusy są zatrzymywane na papierowych lub metalowych filtrach. Popularność ekspresów przelewowych wynika z tego, że podczas jednego parzenia można przygotować większą ilość kawy, a funkcja podgrzewania sprawia, że napój będzie przez długi czas gorący i gotowy do spożycia. Jak należy właściwie dbać o takie urządzenie?

Podstawowe czynności czyszczące 

Budowa ekspresu przelewowego nie jest skomplikowana, co przekłada się na prostą konserwację. Główne elementy to pojemnik na wodę, pojemnik na kawę, filtr lub miejsce na włożenie jednorazowych filtrów oraz dzbanek na przygotowany napój. Niektóre modele mają stały filtr z metalu, natomiast inne jednorazowe wkłady z papieru. Są także ekspresy z wbudowanym filtrem, do którego można dodawać wersje jednorazowe. W ekspresie przelewowym najlepiej parzyć świeżo mieloną kawę ziarnistą. Podstawową czynnością, jaką trzeba robić po każdym użyciu, jest wymiana lub czyszczenie filtra. Pojemnik na wodę oraz dzbanek powinny być także myte regularnie. Przeważnie nie ma przeciwwskazań, by robić to w zmywarce, lecz zawsze trzeba się upewnić, jakie informacje są zawarte w instrukcji producenta. Obudowę od zewnętrznej strony wystarczy przecierać wilgotną ściereczką.

Sposoby na usunięcie kamienia z ekspresu 

Cykliczne nalewanie wody z czasem może doprowadzić do gromadzenia się kamienia, który będzie widoczny w komorze grzewczej. Osadu najłatwiej pozbyć się specjalnym środkiem w formie tabletek lub płynu. Dokładną instrukcję użycia znajdziesz na wybranym produkcie. Producent danego modelu ekspresu może także sugerować używanie określonych specyfików. Kamień da się usunąć także domowym sposobem. Wymieszaj ocet i wodę w proporcji 1:2, a następnie wlej roztwór do pojemnika. Zaparz wodę z octem i odczekaj około 15 minut. Jeśli kamień nie odejdzie od ścianek, powtórz całą czynność. Następnie musisz kilka razy przelewać i zaparzać świeżą wodę, aby pozbyć się zapachu octu. Jeśli go nie usuniesz, może on pojawić się w kawie. To jest główna wada tej metody.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Pozostałe wpisy…

Zmiana siedziby

Zmiana siedziby

Z początkiem listopada zmieniliśmy siedzibę naszej firmy, znaleźć nas można pod adresem Obroki 130, 40-833 Katowice....

PELLINI TOP – nasza nowość

PELLINI TOP – nasza nowość

Romeo i Julia... ich włoska Werona - romantyczne miasto zakochanych. Z całą pewnością także tych zakochanych w kawie!...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This