Obalamy mity na temat kawy rozpuszczalnej

kawy rozpuszczalne

Opublikowano przez laroma.pl

29 stycznia 2021

Obalamy mity na temat kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jest ogólnodostępna, tania, ponadto przyrządza się ją w szybki i prosty sposób. Nie musi się długo parzyć, nie wymaga dostępu specjalistycznych narzędzi, kubków i ekspresów. Ze względu na jej specyficzną formę i sposób przygotowania, krążą jednak pogłoski, że jest niezdrowa i szkodliwa dla organizmu.

Co składa się na słoik kawy rozpuszczalnej?

Kawa rozpuszczalna nie jest produktem luksusowym, jednak pita jest z zamiłowaniem w wielu domach. Uznawana jest za słabszy rodzaj trunku, o mniejszej zawartości kofeiny, co jest prawdą. Ten rodzaj kawy powstaje poprzez zmielenie ziaren kawy, zaparzenie ich w specjalny sposób. Następnie z zaparzonych ziaren i wody otrzymywany jest ekstrakt. Tym ekstraktem jest właśnie kawa rozpuszczalna, która zawiera zdecydowanie mniej kofeiny w porównaniu do ziarnistych odpowiedników.

Ekstrakt kawy przed suszeniem jest dodatkowo zagęszczany i klarowany. Następnie suszenie rozpyłowe pozwala na uzyskanie charakterystycznych granulek – cały proces trwa jedynie od 5 do 30 sekund. Liofilizacja natomiast polega na zamrożeniu ekstraktu i pozbyciu się lodu za pomocą sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia lodu w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. W efekcie powstaje kawowa bryła, którą tnie się na charakterystyczne dla kawy rozpuszczalnej kryształki.

Wpływ kawy rozpuszczalnej na zdrowie

W związku z tym, że nawet najlepsza kawa rozpuszczalna jest odwodnionym ekstraktem z kawy, jej wpływ na zdrowie nie różni się znacznie od kawy świeżo parzonej. Twierdzenie, iż jest szkodliwa, jest więc mitem. Podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę na jej skład. Im krótszy spis produktów, tym lepiej. Podobnie jak zwykła kawa, rozpuszczalny odpowiednik zawiera wiele silnych przeciwutleniaczy. Warto również pamiętać o tym, iż kawa rozpuszczalna ma znacznie mniej cholesterolu niż kawa z ekspresu, co także przekłada się na jej wpływ na zdrowie.

Zdrowotną pułapkę mogą stanowić wszelkie kawy rozpuszczalne typu „cappuccino” lub „3w1”, w których ilość dodatków przekracza zawartość samej kawy. Wówczas ekstrakty te obfitują w cukier, utleniacze i barwniki. Jeśli jednak będzie się korzystać z nich z rozwagą, nie wpłyną negatywnie na samopoczucie i zdrowie – podpowiada pracownik sklepu internetowego La Roma, posiadającego w ofercie oryginalne kawy wysokiej jakości.

Kawa rozpuszczalna może być szkodliwa dopiero wtedy, gdy będzie pita w ogromnych ilościach, stanowiąc podstawę diety. Takie postępowanie jest jednak skrajnie nieodpowiedzialne i zbyt abstrakcyjne, aby zdarzało się powszechnie. Picie kawy poprawia metabolizm, poprawia wydolność mózgu oraz zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy. Jeżeli do jej spożywania podejdzie się z głową, przyniesie wiele zdrowotnych korzyści.

wykorzystano zdjęcie 8photo – pl.freepik.com

Pozostałe wpisy…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This