Sekrety espresso lungo, ristretto, americano

ristretto americano lungo

Opublikowano przez laroma.pl

13 stycznia 2021

Sekrety espresso lungo, ristretto, americano

Polacy delektują się kawą od końca XVII wieku, wtedy to bowiem ów napój dotarł do Polski. Trzeba przyznać, że potrzebował on trochę czasu, aby skraść wiele serc – kawa stała się popularna dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Dzisiaj też robi prawdziwą karierę. W menu dobrej kawiarni możemy wybierać spośród kilkunastu (a nawet kilkudziesięciu!) różnych kaw. Coraz częściej obok dość znanego americano znajdziemy także espresso lungo oraz ristretto.

Ristretto, czyli podwójne espresso proszę!

Takie zdanie można usłyszeć bardzo często, choć tak naprawdę ristretto nie jest podwójnym espresso. Do przyrządzenia obydwu napojów wykorzystuje się bowiem taką samą ilość kawy. Różni je za to ilość wody – espresso przygotowuje się z 25–35 ml wody, ristretto zaś z 20–25 ml. Być może do tej pory, patrząc na espresso, myślałeś, że nie ma mniejszej kawy. Obalamy mit – ristretto to w zasadzie jeden łyk (dla porównania: łyżka stołowa mieści 15 ml płynu). Co więcej, włoskie ristretto znaczy ‘ograniczony’. Nazwa zatem trafnie odzwierciedla zasadniczą różnicę między espresso a ristretto. Po tę drugą kawę sięgają ci, którym cierpki posmak niestraszny. Warto spróbować – goryczkę można przełamać cukrem. Pobudzenie w mgnieniu oka gwarantowane!

Espresso lungo tylko w minutę

Gdy zajrzymy do słownika włosko-polskiego, dowiemy się, że lungo to nie tylko ‘długi’, jak podpowiada intuicja, ale także przenośnie ‘rozwodniony, rozcieńczony’. I właśnie tymi słowami możemy opisać espresso lungo, bynajmniej nie negatywnie! Jest to kawa łagodna, ale bardzo smaczna i aromatyczna. Czego potrzebujesz, aby ją przyrządzić? Jeśli masz ekspres z młynkiem lub sam młynek, świetnym wyborem będzie kawa ziarnista. Niemniej jednak możesz użyć zarówno kawy w kapsułkach, jak i zmielonej przez producenta. Gdy przygotujesz espresso, nie przerywaj zaparzania – cały proces powinien trwać minutę. Ważne: aby delektować się prawdziwym espresso lungo, nie przekraczaj tego czasu. Kto polubi tę kawę? Wszyscy, którzy nie przepadają za goryczką klasycznego espresso. Jeśli należysz do takiego grona, możesz bez wahania zamówić „przedłużone espresso” w ulubionej kawiarni. Trafionym dodatkiem będzie smakowy syrop (to świetne uzupełnienie nie tylko białych kaw!).

Czas na americano

Americano przygotowuje się z większej ilości wody niż tradycyjne espresso – tak jak espresso lungo. Między tymi kawami jest jednak zasadnicza różnica. Aby uzyskać americano, należy do już zaparzonego espresso dolać gorącą wodę – wyjaśnia przedstawiciel firmy La’Roma oferującej wszelkie rodzaje kawy potrzebnej do otrzymania (nie tylko) espresso lungo, ristretto czy americano.

O ile do przyrządzenia ristretto i espresso lungo wykorzystuje się ściśle określoną ilość wody, o tyle americano uzyskujemy, dolewając kilkadziesiąt, a nawet kilkaset mililitrów wody. Wielkość tej kawy zależy od indywidualnych preferencji. Im mniej wody, tym większa intensywność. A może americano white? Wystarczy dodać mleko.

Pozostałe wpisy…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This